Ağustos Topları

Kitabın Künyesi:

Yazar: Barbara W. Tuchman

Çevirmen: Barış Meriç Demir

ISBN: 978-625-8238-02-0

Yayın Tarihi: Ocak 2023

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Ebat: 13 x 21,5

Sayfa Sayısı: 544

249.00 199.20

I. Dünya Savaşı Hakkında Pulitzer Ödüllü Klasik

“Temelde I. Dünya Savaşı’nın ilk aylarına dair bir askerî tarih çalışması olan bu kitabı bu kadar vurucu kılan ve büyük üne kavuşmasını sağlayan şey nedir?

… Tuchman okuyucuyu, birazdan okuyacaklarına dair ön bilgilerini bir kenara bırakmaya ikna eder. Anlatısı, Belçika üzerinden Paris’e ilerleyen devasa Alman ordusunu -üç sahra birliği, on altı kolordu, otuz yedi tümen- gözünüzde canlandırır. Askerlerden, atlardan, topçu birliklerinden ve yük arabalarından oluşan dalgalar tam da Alman generallerin planladığı gibi, altı hafta içinde şehri ele geçirip batıdaki savaşı bitirme görevine doğru, kuzey Fransa’nın tozlu yollarına dökülür, acımasızca ezip geçer, açıkça karşı konulamaz durumdadırlar. Almanların ilerleyişine şahitlik eden okuyucu, gidenlerin bir daha dönmeyeceğini, von Kluck’un geri çekileceğini, Marne Muharebesi’nden sonra iki taraftan da milyonlarca insanın siperlere inerek dört yıllık bir katliama dayanmaları gerekeceğini halihazırda biliyor olabilir. Ne var ki Tuchman’ın o yüce yeteneği okuyucuya bildiklerini bile unutturur. Silahların gürlemesi, süngülerin, kılıçların şakırtısı ve saplanma sesleriyle dört yanı sarılmış okuyucu savaşın bir parçası olmuştur adeta. Yorgun düşmüş Almanlar gelmeye devam edecek mi? Umutsuzluk içindeki Fransızlar ve İngilizler dayanabilecek mi? Paris düşecek mi? Tuchman’ın utkusu, Ağustos 1914’ün endişeli havasını sayfalarda da sürdürebilmesinde yatar.” (Robert K. Maise)

 

Modern Library tarafından tüm zamanların en iyi 100 kurgusal olmayan kitabından biri olarak seçilmiştir.

Bu dönüm noktası niteliğindeki anlatıda, ünlü tarihçi Barbara W. Tuchman, Birinci Dünya Savaşı’nın ilk ayını yeniden yaratıyor: 1914 yazında, çatışmanın gidişatını, yüzyılı ve nihayetinde günümüz dünyasını belirleyen otuz gün. VII Edward’ın cenazesinden başlayarak Tuchman, kaçınılmaz çatışmaya yol açan her adımı, tüm tarafların bir nesil boyunca savaş planlarıyla birlikte, takip ediyor. Baş döndürücü derecede kapsamlı ve savaşın kilit oyuncularının karakterleri muhteşem bir şekilde tasvir edilen Tuchman’ın başyapıtı, çağlar boyunca bir klasiktir.

 

Kitabın Notlar ve Kaynaklar Kısmına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Notlar

Kaynaklar