Faruk Erem

Özgeçmiş

Faruk Erem, Türk hukukçu ve yazardır.

Faruk Erem Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra hukuk doktorasını burslu olarak Belçika’da tamamlamış daha sonra bir süre de İtalya’da kalarak ceza hukuku alanında çalışmalar yapmıştır.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Erem aynı zamanda bu Fakültenin dekanlarındandır. Öğretim üyeliği görevinden 1978 yılında emekli olan Akademisyen/Yazar,  Türkiye Barolar Birliği’nin 1969 yılında ilk başkanı olmuş ve bu görevi 1980 yılına kadar sürdürmüştür. Faruk Erem, emekliye ayrıldıktan sonra serbest avukat olarak da çalışmıştır. Yine Varlık, Milliyet-Sanat, Cumhuriyet, Sanat Olayı gibi dergi ve gazetelerde pek çok makalesi yayınlanmıştır.

Faruk Erem’in belki de en önemli eseri her hukuk fakültesi öğrencisinin mutlaka okuması gereken, yalın ve akıcı bir anlatımla kaleme aldığı “Bir Ceza Avukatının Anıları” adlı kitabıdır. Bu eser daha sonra Ankara Sanat Tiyatrosu’nda da tiyatro oyunu haline getirilip sahnelenmiştir. Çok sayıda bilimsel eser üreten Yazarın akademik alandaki en önemli eserleri “Hümanist Doktrin Açısından Ceza Hukuku”, “Adalet Psikolojisi”, “Diyalektik Açıdan Ceza Muhakemeleri Usulü” kitaplarıdır.

Kitapları