Jonathan Sumptıon

Özgeçmiş

Jonathan Sumption, İngiliz yazar, orta çağ tarihçisi ve Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi (emekli) kıdemli yargıcıdır.

Sumption, Magdalen College, Oxford’tan tarih bölümünden 1970 senesinde mezun olmuştur. Yazar bir süre tarih alanında çalıştıktan sonra hukuk kariyerine yönelmeyi tercih etmiş ve ticaret hukuku alanında uzmanlaşmıştır. Sumption avukat olarak hatırı sayılır bir üne kavuşmuş olup kamuoyunda bilinen bu davalardan biri Rus Oligark Boris Berezovsky’nin Rus Milyarder Roman Abramovich’e karşı açtığı davadadır. Sumption 1986 yılında nispeten genç bir yaş olan 38 yaşında kraliçenin avukatı (Queen’s Counsel / QC) unvanını almaya da hak kazanmıştır.

Sumption, Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi üyeliği görevine de seçilmiş olup bu görevi 2012 yılından 2018 yılına kadar sürdürmüştür. Yine bu görevi sırasında “Lord” unvanına da hak kazanmıştır. Sumption, Yüksek Mahkeme’ye tam zamanlı hakim olarak görev yapmadan atanan ilk avukat olma özelliğini de taşımaktadır.

Sumption’ın hukuk alanındaki en önemli eseri olarak niteleyebileceğimiz 2019 senesinde yayınlanan “Trials of the State: Law and the Decline of Politicsadlı kitabı, Yazarın kamu düzeni ve yargı sistemi hakkındaki düşüncelerini barındırmaktadır.

Kitapları