Lynn Hunt

Özgeçmiş

Lynn Hunt, tarihçi ve yazardır.

Kuzey Amerika’nın en saygı duyulan tarihçileri arasında kabul gören Hunt, California Üniversitesi (UCLA) Modern Avrupa Tarihi öğretim üyesidir. Hunt UCLA’dan önce California Üniversitesi, Berkeley ve Pennsylvania Üniversitelerinde de çalışmıştır.  Yazar aynı zamanda Amerikan Tarih Derneği’nde (American Historical Association) de bir süre başkan olarak görev yapmıştır.

Fransızca ve Avrupa tarihi dersleri veren Hunt’ın uzmanlık alanları Fransız Devrimi, cinsiyet tarihi, kültürel tarih ve tarih yazarlığıdır. Yazar’ın 2007 tarihli “Inventing Human Rights” adlı çalışması ise insan haklarının tarihi alanındaki en kapsamlı eser kabul edilmektedir.

Sadece Amerika’da değil Ecoles des Hautes Etudes (Fransa), Amsterdam Üniversitesi, Beijing Üniversitesi gibi pek çok ülkedeki üniversitede de misafir öğretim üyesi olarak dersler veren Hunt’ın eserleri de yine pek çok dile çevrilmiş ve yayınlanmıştır. Yazarın önemli eserleri arasında “Revolution and Urban Politics in Provincial France: Troyes and Reims, 1786-1790”, “Politics, Culture, and Class in the French Revolution” ve “Inventing Human Rights” yer almaktadır.

Kitapları